Híreink

„Feketéző” műhely

800 milliós fogás egy panelben

Újabb szervizek nagyító alatt

A magyar hatóságok is élen járnak az IP jogsértések megfékezésében

3/2023 Közgyűlés

Home

Hamisítás elleni védelem a pótalkatrész-piacon 2. rész

Az 1. rész felvezetése után jelen cikkünkben összegyűjtöttünk pár példát arra, hogy milyen módszerekkel védekeznek az alkatrészgyártók a hamisítók ellen, és hogyan különböztethetjük meg az eredeti és a kétséges forrású alkatrészeket.

A motorolajok esete

A motorolajok hamisítása mindig reflektorfényben volt, hiszen az egyik legkönnyebben hamisítható alkatrésze az autónak, ráadásul csereintervalluma miatt gyakran beszerzendő, sok esetben autógyártótól függetlenül felhasználható. Egy nemrég napvilágra került hír szerint a hazai gépjárművek mintegy 60%-át érinti az illegális kenőanyag-kereskedelem, pedig a kormány a jövedéki adó köteles termékek közé emelte a kenőanyagokat, hogy nehezebbé tegye az ismeretlen forrású, sok esetben hamisított, rossz minőségű kenőanyagok kereskedelmi forgalomba helyezését.

Hologramos matricák

A hologramos matricákat a legtöbb kenőanyaggyártó alkalmazza már, legyen szó például Castrol vagy Mobil termékekről, minden esetben keressük az utólagosan felragasztott, tehát nem a címkére nyomtatott, sérülése nélkül nem lekaparható hologram matricákat.

Érdemes más jelölést is keresni a csomagoláson, például a termék töltésének helyét is idejét jelölő információkat, vagy a termékre jellemző speciális jelzést. A Castrol Magnatec dobozokon megjelent a „Feel me” érzékeltető felület, melyet tapintva barázdákat tapasztalhatunk. Az olaj motorra gyakorolt hatásán túl a termék eredetiségének érzékeltetésére is jól használható az egyedi flakon.

Színezés

Az olajok másik lehetséges jelölése lehet magának a terméknek a különleges színezése, egyedivé tétele. A Liqui Moly Molygen termékei például fluoreszkáló színezést kaptak, ami egyrészt nehezen hamisíthatóvá teszi, másrészt az ügyfeleknek könnyen bebizonyítható az olajcsere elvégzése, hiszen a szintjelző pálcán a csere után tisztán zöldes olajat láthatunk.

Más alkatrészek is a hamisítók célkeresztjében

A motorolajon kívül számos más alkatrész is a hamisítók látómezejébe került, viszont míg a motorolajat általában az Európai Únióban, vagy közvetlen szomszédságában állítják elő, addig a mechanikus és elektronikus alkatrészek hamisításának központja több ezer kilométerre van tőlünk, az ázsiai országokban. Ezek az alkatrészek sajnos nem csak technikai, hanem biztonsági veszélyeseket is rejtenek magukban.

A QR-kódok lehetőségei

A hamisítás elleni védelmet a fékalkatrészeket gyártó Brembo a csomagolásra elhelyezett hologrammal és a minden termékre egyedileg készített QR-kóddal biztosítják. A védelem kiegészül egy olyan csomagolási eljárással, ami lehetetlenné teszi a doboz észrevétel nélküli kibontását. Az egyedi QR-kód leolvasásával pedig a Brembo honlapja elárulja, hogy eddig hányan olvasták le ugyanezt a QR-kódot. A 3-szori vagy többszöri leolvasás gyanúra ad okot!

Magán a terméken is találhatók jelölések, melyeket érdemesellenőrizni. A Brembo-kód és logó, a megengedett minimum vastagság és az ECE R 90 homologizációs szám is megtalálható a féktárcsákon, a betétekről pedig a Brembo-kódot és logót, a WVA-kódot és az ECE R 90 homologizációs számot tudjuk leolvasni.

Csomagoláson elhelyezett kódok

Az NPR által alkalmazott biztonsági kódok sajnos a csomagolási költségeket megnövelik, de nagyon jól kiküszöbölik a hamisításokat. Minden termékükön két perforált csíkot találunk, melyek mögött azonosító számok találhatóak. Az egyik csíkot a kereskedő nyithatja fel, a másikat pedig a végfelhasználó. A csíkok lehúzása megrongálja a csomagolást, így biztosítható, hogy egy kódot csak egyszer tudnak ellenőrizni a gyártó honlapján (www.npr-europe.com/secure).

Hamisítók elleni fellépés

Magyarországon két szervezet is foglalkozik a hamisítás elleni fellépéssel: a JAF (Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdon-védelmi Szakmai Egyesülete) és a HENT (Hamisítás Elleni Nemzeti Testület). Június 8-án az Autós Nagykoalíció is részt vett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdonvédelmi Szakmai Egyesülete (JAF) közös sajtótájékoztatóján, ahol hamisított diagnosztikai eszközöket, illegális járműipari szoftvereket és hamisított autóalkatrészeket semmisítettek meg.

Őri Péter

Forrás: Autoszektor
Kép: Autoszektor