Híreink

Szellemi Tulajdon Világnapi Kvízjáték 2026

Folytatódó képzések a járműipari jogsértések visszaszorításáért

6 milliárd forint értékű hamisítvány

Hamis világ

Penge és füst

Hamis Koszta-képet kell megtalálniuk a látogatóknak a Múzeumok éjszakáján

Koszta József gyűjteményes kiállításának képei között a festőművész egy hamisított önarcképét kell megtalálniuk a látogatóknak a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeumban, szombaton, a Múzeumok éjszakáján.

A Múzeumok éjszakája negyedik hódmezővásárhelyi helyszínén az Emlékpontban a Rákosi börtönei kiállításhoz kapcsolódó éjszakai őrjáratra, forró nyomon zajló tárlatvezetésre és börtönkoszt-kóstolóra várják a kommunista diktatúra évtizedeit bemutató kiállítóhelyre betérőket. A vásárhelyi zsinagógában a naplementét követően szombatbúcsúztató szertartással kezdődnek a Múzeumok éjszakája programjai.

Az est a zsidó kultúra jegyében zajlik, lesz szó az ünnepekről, a hagyományról, az étkezésről, a templom karzatán a Mohai-Szekeres duó és az Orbis zeneműhely ad különleges koncertet. Az Alföldi Galériában szombaton este a tavalyi vásárhelyi képzőművészeti szimpóziumon résztvevő tizenegy alkotó mintegy negyven művéből nyílik kiállítás.

Éjszaka a művészek kalauzolják körbe a galéria kiállításain a vendégeket, este fél kilenckor pedig különleges indusztriális zenei performance, a Vatafaka együttes koncertje szórakoztatja az egybegyűlteket az udvaron. A Tornyai János Múzeumban szombat este a látogatók más Koszta Józseffel kapcsolatos fejtörőkön is próbára tehetik tudásukat, emellett többek között Plohn József fotóművész emlékére nyílik kamara-kiállítás, a múzeum udvarán drón reptetést tartanak - a különleges jármű az épület felett lebegve a légi régészet lehetőségeibe enged bepillantást -, a legkisebbeket bélyegfoglalkozásra várják, valamint bélyegeken mutatják be a régészeti világörökségeket is.

Az est fináléja pedig a múzeumépület fényfestése lesz röviddel éjfél előtt. A hamisítók a kép eredetiségét azzal igyekezték még alátámasztani, hogy egy kiállítási címkét a festmény hátuljára ragasztottak. E szerint az alkotást a szegedi Móra Ferenc Múzeumban mutatták be a nagyközönségnek.

A közgyűjtemény nyilvántartásai szerint a címkén említett tárlaton azonban sem ez a kép, sem más Koszta-mű nem szerepelt.Nagy Imre múzeumigazgató elmondta, a festmény különlegessége, hogy a hátuljára egy eredeti Koszta József által írt levelet ragasztottak – ennek valódiságát írásszakértői vélemény is tanúsítja.

Forrás: MTI

Fotó: photostock